2023 m. sausio 15 d.

Saulės elektrinė 1dalis

Sveiki visi ! 

Laikas labai greitai bėga ir tai labiausiai supranti, pažiūrėjęs į savo "Raituzo" namo statybos dienoraštį, o taip pat pažiūrėjęs į datą, kada pirmą kart buvo padarytas įrašas apie savo svajonių namo statybų pradžią, arba į savo paskutinį įrašą, kuris pasirodo buvo parašytas net prieš septynis metus 😮

Šiandien norėčiau su Jumis pasidalinti įrašu apie saulės elektrinės įrengimą savo name. Manau šiandien dienai tai visiems labai aktuali ir įdomi bus tema. 

Apie saulės elektrinės įrengimą susimasčiau dar 2021 metais, kai mano kaimynas Laimonas įsirengęs  ant savo namo saulės elektrinę džiaugėsi nulinėmis elektros sąskaitomis ir vis manęs klausinėjo, kodėl vis dar aš to nepasidarau ir delsiu. 

Tiesa pasakius skeptiškai žiūrėjau tuo metu į elektrinės atsipirkimą, kadangi elektros kainos tuo metu buvo visai negąsdinančios t.y. 1kwh kainavo 12cnt dienos / 9 cnt nakties tarifu, o 1kW saulės elektrinės instaliavimas kainavo apie  900-950 eur už kilovatą. 

Suvokiau, kad valstybės parama skiriama gyventojams už elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimą nebus amžina t.y. tuo metu ji sudarė 322 eur už instaliuotą 1kW galią, aš nusprendžiau irgi susimontuoti ant savo namo saulės elektrinę ir pasinaudoti paramą. 

2021 balandžio mėnesį, kai APVA paskelbė, kad galima registruotis paramai, aš pateikiau jiems paraišką 7kW saulės elektrinės įrengimo kompensacijai. Paraiškos patvirtinime buvo parašyta, kad kompensuos 2260eur nuo visos elektrinės įrengimo sąmatos. 

Metinis mano namo elektros suvartojimas yra apie 6000 kwh/metus, tai vadovaujantis šiais skaičiais pasirinkau 7kW saulės elektrinės galingumą. Užbėgant įvykiams į priekį, jei rinkčiausi dabar, tikrai bučiau pasirinkęs galingesnę 10 kW elektrinę, bet niekas nežinojo, kad taip stipriai iš brangs elektros bei dujų kainos 😊

Taigi, užklausiau kelių įmonių saulės elektrinės įrengimo komercinius pasiūlymus. Gavau pasiūlymus iš "Elektrum" , "Giminija" ir "Saulės grąža", kainų lygiai buvo labai panašus, todėl pasirinkau "Saulės grąžą", kadangi juos man rekomendavo jau ne vienas žmogus, bei vadybininkas Simas tikrai maloniai ir kompetentingai bendravo. Daug negalvojęs pasirašiau su jais  birželio mėnesį sutartį, o  2021 rugsėjo pradžioje turėjau įrengta savo nuosava 7,4kW saulės elektrinę. 

Priminsiu, kad mano namo stogas yra keturšlaitis iš betoninių čerpių. Saulės elementus montavome ant dviejų pietinės pusės stogo šlaitų. Stogo nuolydis yra 20 laipsnių:

Pasirinkau 20vnt. JINKO N-Type 60TR 370 W fotovoltinius saulės modulius su juodos spalvos rėmeliais. Gamintojas deklaravo, kad po 30 metų jų efektyvumas bus ne mažesnis kaip 87,4%. Tai buvo vieni iš galingiausiu tuo metu rinkoje moduliu.

Moduliai turėjo atvykti liepos mėnesį, tačiau vėlavo apie mėnesį ir atvyko tik rugpjūčio gale:


Per dieną meistrai sumontavo visus reikiamus ant stogo laikiklius, bei atvedė iki katilinės reikiamus laidus. Kaip iš tikro tas laikiklis užsikiša po čerpę aš nesupratau. Supratau tik, kad dalis pačios čerpės yra išpjaunama, kad laikiklis netrukdytų.


Stogas visas buvo purvinas nuo dulkių. Tiesa pasakius buvo neramu, ar tikrai viskas gerai bus su stogo sandarumu, bet galiu užtikrinti, stogas liko sandarus ir sveikas:

Prie laikiklių prisukami kronšteinai:


 

Įtampos keitiklį (inverterį) pasirinkau Huawei SUN 2000-8KTL-M1 8kW. Man buvo svarbu turėti pilną monitoringą, todėl prašiau, kad į pasiūlymą montuotojas įtrauktų ir Smart meeterį, kurio pagalba galėčiau matyti ne vien tik kiek elektros pagamina pati elektrinė, bet kiek momentiniai elektros suvartoja namas, kiek elektros atiduodu į tinklus ir kiek pasiimu. DTSU666-H Smart Meeterio pastatymas su darbais man kainavo papildomai apie 300 eur.

Taip supratau, kad mažai kas iš klientų pageidauja montuoti tuos smart meeterius ir ar tai montuotojas neturėjo didelės patirties ar tiesiog nenorėjo papildomai vargti ieškant sprendimo kaip sumontuoti šį energijos matuoklį, bet montuotojas susidūrė su problema, kad smart meeterio pajungimo gnybtai, kurie turi apglėbti kiekvieną namo elektros įvadinį kabelį yra be galo dideli ir jie niekaip netelpa į mano elektros skydinę. Čia tie trys dideli juodi daiktai, kurie turi apglėbti kiekvieną fazės laidą:

 

Siūliau sprendimą, kad montuotojas tiesiog prailgintų įvadinį kabelį ir kažkur atskiram skydelyje susimontuotų tas reikiamas detales, tačiau meistras buvo kategoriškas, kad taip daryti negalima, net su savo vadybininku susipyko, kad į sutartį buvo įtrauktas smart meeterio sumontavimas ir finale elektrinė buvo sumontuota be smart meeterio:

 Smart meeterio aš vis tiek labai norėjau ir vadybininkas Simas atsiuntė kitą montuotoją, kuris rado sprendimą kaip sumontuoti tuos didelius smart meeterio gnybtus. Iki papildomo viršuje esančio skydelio buvo pravestas įvadinis kabelis , kuriame ir paslėpėm tuos gnybtus:


Viskas puikiai veikia:

Taip atrodo galutinai sumontuota 7,4 kW saulės elektrinė ant mano stogo:šalia kamino esantiems 6vnt. moduliams dėjome optimizatorius, tam, kad kamino krentantis šešėlis nemažintų visų modulių efektyvumo. Jei jų nebutų, tai šešėliui užstojus bent vieną modulį iškart kristų ir visų kitų modulių efektyvumas. 

Sekančioje dalyje aprašysiu kaip veikia saulės elektrinė, koks realus gaunasi jos galingumas ir ką mes matome su smart meeteriu ...


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą