2015 m. liepos 12 d.

Pirties įrengimas Šiandien norėčiau aprašyti apie tai, kaip įrenginėjau pirtelę savo namuose. Siekiant optimizuoti namo kvadratūrą, priepirčio atsisakėme, kadangi dar namo projektavimo stadijoje orentavomes į mažą šeimyninę pirtelę, tačiau norint didesnio komforto, be abejo priepirtis, kur gali atsisėsti, pailsėti ir ramiai išgerti žolelių arbatos yra būtinas.
Mūsų atveju  į pirtį įėjimas buvo padarytas pro vonios kambarį.
Planuojant pirties įrengimo darbus kažkaip interneto platybėse pasigedau elementarios informacijos, todėl jei aprašyme rasite įrengimo klaidų, tai argumentuoti komentarai čia visada laukiami.
Taigi, busimos pirties vietoje buvo įrengtas vandens nubėgimo "HL" trapas su vožtuvu, darant grindų šildymą, kelios grindų šildymo vamzdžio kilpos buvo paklotos ir pirties patalpoje, kad grindis vėliau greičiau džiūtų. Vėliau buvo paklotos grindų plytelės ir ant sienų visur buvo užleista taip pat po 10cm plytelių.
Pirtelė bus orentuota į suomiškai -rusišką stylių t.y. drėgna pirtis su elektrine krosnele. Tam tikslui į krosnelės montavimo vietą buvo atvestas trifazis elektros kabelis 5x4,0mm2.
Pirtelės matmenys: BxLxH= 184x224x229cm. Tūris: apie 9,4m3
Principinė schema:

Sekantis darbas buvo įrengti pirties juodlūbes. Priminsiu, kad visame name yra šiltinta namo medinė perdanga 330mm storio akmens vata. Perdanga randasi maždaug 3,0m aukštyje. Pirties lubų aukštį įrenginėjau 220cm aukštyje. Tam buvo sumontuoti mediniai džiovinti tąšai 100x50 storio ir prie sienos pritvirtinti metaliniais kampuotukais. 

Vėliau lubos buvo apšiltintos paroc extra akmens vatos plokštėmis 10cm storio. Erdvė likusi virš pirties lubų (apie 80cm aukščio) buvo palikta niekaip nevėdinama. Ar reikėjo padaryti kokia nors ventiliacija, tai uždarai erdvei, aš nežinau, apie tai nepavyko rasti jokios informacijos.
Kadangi dailylentes buvau susiplanavęs montuoti vertikaliai, tai prie sienų tašus tvirtinau horizontaliai. Tarp Jų, be abejo dėjau 5 cm storio šiltinimo izoliacija ir ant viršaus buvo tvirtinama garo izoliacija - popierius su aliuminio folija. 

Folijos sujungimo vietos buvo užleidžiamos viena ant kitos min. 10cm. pločio ir papildomai užsandarinamos aliuminizuota lipnia juosta. Ant viršaus, kad dailylentės gerai vėdintųsi kalamas 3 cm storio tašelis. Čia reikia atkreipti dėmesį, kad jei tašai klojami horizontaliai ir tam, kad netrukdyti oro cirkuliacijai, tašuose reikėtų išpjauti angas, tam, kad oras galėtų judėti iš apačios į viršų. Įpjovas reikia daryti iš tašo vidaus, nes darant iš įšorės, bus taip, kad nebus prie ko pritvirtinti dalylenčių. Koks atstumas turi būti tarp įpjovų, nežinau, ar dariau maždaug kas 1 m.

Vėliau prasidėjo įdomioji pirties įrengimo dalis t.y. pirties apdailos konstravimas. Apklausęs kelis pirties reikmenų pardavėjus aš apsistojau ties UAB "Geras geras" parduotuvės, esančios Šiaurės miestelyje. Kainos jų buvo šiek tiek aukštesnės nei kitur, bet pasiderėjus gavau geresnes nuolaidas. Visiems drąsiai galiu rekomenduoti šią parduotuvę, nes ten dirba tikrai labai šilti ir malonus žmonės. Vėliau, komplektuojant medieną ir pritrūkus kokios medines detalės, parduotuvėje gaudavau reikiamą medžiagą dovanų arba už simbolinę kainą, o ir vėliau užvažiavus įsigyti pirties reikmenų gaudavau nuolaidėlę ar malonią smulkmeną.
Taigi, dailylentę užsisakiau A klasės liepą 15x81mm. Ten, kur dailylentė nesimato (po gultais), dėjau AB klasės dalilylentes. Pačias dailylentes tvirtinau su paslėptu tvirtinimu spec. kabių pagalba. Kalant dailylentes prie sienų, jas neprileisdavau prie grindų apie 6cm.
Šviestuvų montavimo vietose išvedžiau karščiui atsparius (raudoni) elektros laidus.
Apačioje matosi oro ištraukimo ortakis, kuris vėliau atsiras po gultais. Pirties vėdinimas yra labai svarbus klausimas, nes jo nepadarius, arba padarius blogai pirtimi taip ir gali nepavykti mėgautis.
Pas mane pirties vėdinimas išspręstas taip:
Šviežias oras į pirtį papuola pro įėjimo durų apačią iš gretimos patalpos t.y. vonios. Žinoma, geriausiai būtų, jei oro pritekėjimas būtų šalia krosnelės, bet pas mane taip įrengti nebuvo galimybės.
Oro ištraukimas, padarytas priešingoj pusėje nei oro pritekėjimas, 50cm. nuo grindų. Tokia oro ištraukimo vieta palikta ne atsitiktinai, kadangi parinkus per žemai nuo grindų, gali šviežias oras tekėti palei žemę ir iškart būt ištrauktam, o padarius ištraukimą per aukštai oras pirtyje ne pakankamai gerai cirkuliuos. Galiu pasakyti, kad vėdinimas pirtyje pas mane veikia puikiai, kadangi po pirties procedūrų (o jos būna tikrai drėgnos) ryte randu sausą pirties patalpą.
Mano atveju, ištraukiamas oras patenka į bendrą rekuperacinę sistemą. Yra nemažai skeptikų, kurie nerekomenduoja pirties oro jungti į rekuperatoriaus ištraukimą, galiu visus nuraminti, rekuperatoriui tai nekenkia. Nerekomenduočiau jungti tik garinės pirties prie bendros rekuperacinės sistemos dėl labai drėgno ištraukiamo oro.
Užbaigiamas durų angokraščio karkasas:
Į gretimą kambarį išvedamas ir pakabinamas krosnelės valdymo pultelis "DIGI II". Tiesa jo valdymas man pasirodė kažkoks nepatogus:

  
Apkalus lubas ir sienas dailylentėmis pradėjau formuoti gultų karkasą. Gultų karkasas buvo tvirtinamas prie sienos medvarščiais, žinoma prieš tai (kai buvo formuojamas pirties karkasas) gultų karkaso tvirtinimo vietose buvo įrengti mediniai atramos tašai.
Viršutinis gultas buvo formuojamas 70 cm. pločio, o apatinis 45cm pločio iš liepos lentų. Kadangi gultų išdėstymas bus "L" formos, tai vidiniam gultų kampui užsakiau gultų kampą "saulutė". Šį medinė detalė yra ne pygi (apie 110 eur), bet man labai graži. Sumontavus "saulutę" toliau karkasas susirenka labai paprastai.
Kojelių aukščio reguliavimui panaudojau tokias reguliuojamas atramas:
Pirties pagražinimui gultų užapvalintus kampus užsakiau iš kitos tamsios spalvos t.y. deginta liepa. 
Į kampą montuoju "HELO Pikutontu 9kw" elektrinę krosnelę. Kadangi šį krosnelė yra akumuliacinė, tai prie jos gali visiškai arti būti sumontuotas medis. Be to, šį krosnelė gali išduoti labai nemažai švelnaus vandens garo, taip paversdamas suomišką pirtį į drėgną rusišką. Krosnelę galima užkrauti apie 90kg. akmens, kaip tuo tarpu paprastos elektrines krosnelės užsikrauna tik apie 20kg.
Šią krosnele buvau susižavėjęs jau seniai vienoje sodyboje, kurioje teko pabuvoti ir išbandyti. Kadangi esu mėgėjas drėgnos pirties, man ji labai patiko.
Toliau formuoju antrą gultų pakopą:
Gultų uždengimui pasigaminu tokias medines groteles:
Sienų kampus užtengiu vidiniais kampukais:
 Prie sienų pritvirtinu atramas. Jos pagamintos pagal užsakymą taip pat skirtingu spalvų:
Gultus impregnavau parafino alyva "Harvia", o dailylentes ištepiau pigesne "Tikkurila laudesuoja" alyva.
Sumontavau vat tokį įdomų vandens kraną. Deja, bet į pirtį atsivedžiau tik šalto vandens kraną, sekantį kart daryčiau ir karštą ir šaltą vandenį atskirai:
Užbaigta pirtelė:
Na ir pabaigai pora pirties aksesuarų. Kibirėlis ir samtis "Rento" gamintojo:
Krosnelės apgaubimui "Gero garo" pagamintas medinis lankelis, labai šauniai tiko prie bendro interjero. Krosnelė užkroviau 90kg. avietinio kvarcito akmeniu (Mалиновый кварцит), kuris yra išgaunamas Karelijoje.
Na ir kaip gali būti pirtelė be termometro ir drėgmės matuoklio. Ant sienos pakabinamas termometras ir hidrometras ąžuolo mediniame korpuse:
Pirtelėje išgaunu 50% drėgmę prie 50-60C temperatūros.
Gautu rezultatu esu patenkintas, gaila tik, kad nėra tiesioginio išėjimo į kiemą, kad įšokti į kokį kubilą arba išsivolioti šaltame sniege ... :)

25 komentarai:

 1. Atrodo puikiai.
  Tik su kraneliu atsargiai, nes tikriausiai galima nusideginti pirciai ikaitus.
  Tai kiek atsiejo pirties irengimas (vata, folija, medis, el.krosnele)?
  Nedidomejai kiek € sutaupei kviesdamas meistrus?
  Pas mane irgi nusimato pirties projektas :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. kažkaip kranelis neįkaista, matyt, kad randasi gan žemai.
   Pirtelė man pilnai atsėjo apie 10K. Lt, bet didžiausia šios sumos dalį sudarė krosnelė. Imant krosnelė paprasta, manau į 5K Lt pilnai galima sutilpti.
   Kiek kainuoja įrengimas, nesidomėjau, kažkaip šį darbą norėjau pats padaryti :)

   Panaikinti
 2. o vantomis ar jau pasirupinot? :) super graziai padaret, kaip muziejuje blizga tiesiog, bent jau is nuotrauku :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Beržinėmis vantomis jau rūpinausi jau ne vieną kartą, pirkdavau tam pačiam "Geras garas".
   Dabar nusipirkau Eukalipto vantą, bet dar neteko jos išbandyti :)

   Panaikinti
 3. Grazu, tik vienas dalykas man uzstrigo. Tie horizontalus bruseliai uz lenteliu neturejo buti horizontalus, o sudeti "eglute", kad kondensatas nesukauptu ir graziai nubegtu zemyn.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. būtent apie tai ir rašiau, kad bruseliuose iš vidinės pusės dariau įpjovas, kad išbėgtų kondensatas į apačia. Darant eglute, prasilenkiančius bruselius, tose vietose, kur nėra bruselio, nebūtų kur tvirtinti daililentės.

   Panaikinti
 4. labai dailu! o kur tokį kraną radot?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui už gerą žodį,
   pirkau ten pat, kur visas pirties medžiagas:
   http://www.sauna.lt/lt/Prekes/Irengimo_medziagos#buble8
   Ten yra kranai su paukšukais, varlytėmis ir tt... :-)

   Panaikinti
 5. Labai dailiai atrodo, o kur trapas?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. trapas kaip jam ir priklauso yra padarytas grindyse.

   Panaikinti
 6. Labai gražu. Ruošiuosi pas save perdaryti gultus, tai dabar apatinį darysiu pakeliamą, kad vanojant ar darant masažą būtų galima patogiai prieiti prie viršutinio gulto. Tavo atveju apatinį gultą nebūtina daryti "L" tipo (nors taip gražiau), nes tada neišeina daryti pakeliamo (nors to toli gražu ne visiems reikia).
  Kalant brūselius "eglute" galima juos užleisti vieną už kito, kad nebūtų tuščių tarpų dailylentėm tvirtinti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. taip, Jus teisus.
   Bruselius dabar kalčiau su tarpais užleidžiant vieną ant kito.
   Dėl pakeliamo apatinio gulto, kadangi jis nėra platus, tai netrukdo vanoti, o jei daryti masažą, tai gal ir bus nepatogu.
   Lenkta "L" forma, man be galo gražu.

   Panaikinti
 7. Sveiki,
  domiuosi sia krosnele, tikiuos galit padet su konsultacija. Mano pirtis bus ~11-12 kubu, patalpa nesildoma (t.y. ne name, o priestate prie namo). Yra tikrai neblogai apsiltinta is visu pusiu. Taigi, klausimas ar sita korsnele greit isildo patalpa? As kaip suprantu, jinai kitaip nei konvekciniu principu veikiancios krosnele nesildo oro, bet ikaitina akmenis. Tai pilant vandeni ir generuojant gara - temperatura pakils, viskas ok. Taciau kaip is principo jinai isildo patalpa, kad neieit i salta pirti :-)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, Jus teisus. Šį krosnelė pirmoj eilėj įkaitina akmenį, o tada akmuo šildo pirtelę.
   Atėjus į pirtį, oras būna prikaitęs palyginus nedaug t.y. apie 60 - 70C. Šildymas būna įjungtas 90min.
   Užpilus vandenį, karščio gauname pakankamai ir akmuo laiko ilgai kaitrą.
   Manau, jei pasirinkti krosnelę, kuri turi uždengiamą dangtį, tai pirtelėje aplamai oras nesušils, kol dangčio neatidarysi, todėl tokios manau tikrai neverta pirkti ir dar nemažai permokėti.
   Ar tiks maniškė krosnelė Jūsų atveju, manau tiks, tačiau reikės ilgiau pakaitinti, kad sušildyti įšalusias patalpas.

   Panaikinti
  2. Netiesa del uzdengiamos. Pats naudoju HARVIA FORTE 9. Uzdaroma gerai tiems kas daznai eina i pirti. Mes ta darome kas diena arba kas antra. Iseidami krosnele paliekame ijungta budejimo rezime. Akmenu temperatura pastoviai buna apie 300 laipsniu. Labai sutaupoma elektros energija. Ateini i pirti, randi +25 atidarai krosnele ir uzpili vandens. Jausmas neapsakytas. Dregnumas apie 90% ir temperatura apie 40. Aisku veliau proporcija sumazeja ir artejama link saunos. TAip kad dangcio paskirtis kitokia nei galvojat

   Panaikinti
 8. Dekui uz info. Keista, kad pirtininkai parduotuveje (kalbejau apie sita krosnele dvejose parduotuvese) vis skirtingai aiskino apie tai, kaip sita krosnele apsildys patalpa. Taciau nei vienas paaiskinimas nesusideliojo logiskai ir butent turejau panasu supratima, kuris sutapo su jusu info.
  Mano atvejis gan sudetingas. Tiksliau mano norai. As pats megstu dregna pirti, tokia, kokia gautusi su sia krosnele. taciau buna atveju kai norisi siaip suomiskos saunos, ar kompanija tokia, kad tiesiog susesti ir pasikaitinti nori. Tai su Helo panasu, kad suomiskos saunos nesigaus. As labiau kalbu apie mazdaug sausus 90C. Tokiu atveju galvojau pasistatyt kokia Harvai Cilindro, Figaro ar Narvi Safty, bet jei jinai uzkels iki 90-100C, tai apie vanojimasi reikia pamirst :-)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. kaip bebūtų, renkantis krosnelę, svarbu kad būtų galimybė įkrauti nemažai akmens t.y. bent 80 kg. Mano atveju, gavosi net 90kg.
   Tada galima ir su paprasta krosnele pasidaryti drėgną pirtį, jei akmenų masės bus pakankamai.

   Panaikinti
 9. Sveikas,

  del pirteles vedinimo: kokio skersmens skyle, ir ar dejai sklende ar reguliuojamas groteles?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveikas,
   ortakio skersmuo d100mm.
   Uzdarymo sklende irengta ir ja uzsuku, kai pradedu kurenti pirtele, tam, kad greiciau prisiltu. Kai einam i pirti, tada sklende atidarau.
   Prie sklendes prieinu is gretimos patalpos, kuri yra irengta spintoje.

   Panaikinti
 10. Ar trifazio laidas kazkoks specialus nedegus?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. ne, ten paprastas laidas.
   Prie grindų, temp. yra apie 25 - 30 C, ne daugiau.

   Panaikinti
 11. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Labas. Gražiai padarei viską. Rankos iš ten kur reikia auga :) Statau ir aš panašią, tai kilo klausimų. Kaip gultų lentos prie karkaso tvirtinai? Iš apačios metaliniais kampukais? Kam kranas garinėj jei šalia vonios patalpa? Kodėl norėtum dar ir karšto vandens krano? Kodėl ventiliacija ne palubėj?

  AtsakytiPanaikinti
 13. Klausimas del istraukimo per rekuperatoriu: ar nieko blogo tame nera? nesimaiso name paskui oras is pirties? Planuoju viduje irgi pritele panasia ir atvestas ortakis, kur pajungtas prie istraukimo bendrai.

  AtsakytiPanaikinti