2014 m. vasario 16 d.

Akvariumas - namo interjero puošmena

Šitame dienoraščio įraše noriu Jums papasakoti apie gėlavandenius akvariumus.
Žinoma, tai yra skonio reikalas, bet man visada buvo labai gražu, kai namo interjerą puošia akvariumas.
Apie akvariumo pastatymo vietą reikia pradėti galvoti jau tada, kai pradedi projektuotis namą. Tam reikia numatyti stipresni pamatą, susiprojektuoti elektros, vandentiekio privedimą na ir žinoma nuotėkų išleidimą.
Aš akvariumistika pradėjau domėtis prieš aštuonis metus ir per tiek laiko prižiūrėti akvariumą visai nepabodo, svarbu patogiai įrengti visą įrangą. Ar sunku ir ar daug laiko atima šis "gyvas paveikslas" pasistengsiu čia aprašyti šiek tiek vėliau.
Name suprojektavau 1,5 - 1,8m ilgio akvariumą ir apie 500ltr talpos. Darant namo pamatų rostverką toje vietoje kur stovės akvariumas buvo išlieta pamatų pagalvė 1,8x0,6m.
Klojant namo vidaus nuotėkas prie akvariumo atsivedžiau D50 nuotekų vamzdį ir sienoje įrengiau sifoną (nuotraukoje pirmas HL sifonas iš dešinės):
Į pastatytą namą laikinai atsivežiau dabartinį savo turimą 192Ltr. akvariumą ir spintele po juo. Vėliau, planuoju ji keisti į dvigubai didesni, bet apie tai jau bus kitas įrašas :)
Dabartinis akvariumas yra 80x40x60 cm, stiklo storis 0,8cm. Pervežti jį buvo tikrai gan sunku, kadangi vežama buvo su gruntu, šiek tiek vandens ir esančiomis viduje žuvimis ir augalais. 
Keturiese vos pakeldavom šį "mažylį". Kadangi buvo lauke žiema, tai delsti su pradėtu akvariumo transportavimu nebuvo galima. Pervežus į naują vietą akvariumas buvo pripildytas vandens ir prie jo pajungiama visa reikalinga įranga:
 Kas sudaro gėlavandenio akvariumo įranga:
1. Akvariumas "bliudas". Jų formų yra įvairių t.y. stačiakampiai, panoraminiai, kampiniai, apvalus arba montuojami į sieną/pertvarą. Koki rinktis, čia jau skonio reikalas, tik svarbu pagalvoti kur akvariume pasislėps visokie vamzdžiai, šildytuvai. Kokia rinktis akvariumo talpą? Kuo didesnė bus talpa tuo lengviau bus prižiūrėti akvariumą. Mažame akvariume negalėsite auginti kai kurių gražių augalų ar žuvų rušių. Žinoma didėjant akvariumo tūriui didėja būtinybė turėti prie akvariumo pajungtas vandens ir nuotekų komunikacijas. Negi norint po kambarius lakstyti su žarnomis ir kibirais?
2. Akvariumo dangtis ir apšvietimas. Akvariumas visada turi būti uždengtas su lengvai nuimamu ir prieinamu dangčiu. Apšvietimui naudojamos dienos šviesos fluorascentines lempos, kuo jų daugiau tuo augaliniam akvariumui yra geriau. Jei akvariumas bus labiau ciklidinis, apšvietimas nebus taip svarbus kaip augaliniam akvariumui. Pas mane stovi 3 skirtingų spektrų lempos po 25W  (aquaglo+sunglow+powerglo). Veikti jos turi ne ilgiau nei 10h, to pilnai pakanka, kad įvyktų augalų fotosintezė ir gerai augtų augalai. Didėjant apšvietimo laikui didėja galimybė dumblių atsiradimui. Apšvietimo laikui kontroliuoti statome elementarų laikmatį.
3. Akvariumo filtras. Šis daiktas turi veikti ištisas 24h. per parą, kuo didesnis jo darbinis našumas tuo turėsite švaresnį vandenį, tuo sveikesnės bus Jūsų žuvis ir augalai. Filtrai yra mechaniniai-vidiniai, kurie montuojami akvariumo viduje ir išoriniai - biologiniai, kuriame esančios gerosios bakterijos perdirba žuvų "š...." į gerus cheminius elementus. Pas mane stovi vidinis filtras "
Aquel Turbofilter 1100" 14W ir išorinis filtras "JBL CristalProfi 250" 13W.
4. Šildytuvas. Kadangi gėlavandeniam akvariume auginam tropinius augalus ir žuvis, tai priklausomai nuo auginamos rūšies vandens temperatūrą reikia palaikyti nuo 22C iki 32C. Pas mane stovi "Aquel  AQ200W" šildytuvas. Vandens temperatūra palaikau apie 24C.
5. CO2 įranga. Tai nėra būtina kiekvieno akvariumo įranga, bet jei norite turėti gražius akvariumo augalus, neturėti dumblių tai apie CO2 įrangą vertėtų pagalvoti. Per didelė CO2 koncentracija yra kenksminga ir net mirtina žuvims, todėl reikia kontroliuoti ištirpusio CO2 kiekio koncentraciją vandenyje. Tam yra specialus testai. CO2 balionai, reduktoriai gan brangiai kainuoja, todėl pradžiai galima tikrai nebrangiai pasigaminti pačiam CO2 gaminimo prietaisiuką ir išgauti CO2 gaminant raugą.
Aš pats naudoju CO2 savadarbį tiekimą jau daugiau nei du metus ir tuom esu visai patenkintas:
 Kaip pasigaminti raugą iš mielių? Įdedu citatą iš vieno forumo, pagal kurio receptą ir gaminuosi šį raugą:
"Raugo gamyba
Imame 2 litrų plastikinį butelį. Pilame 1,5 litro vandens iš čiaupo, kūno temperatūros. Būtina palikti viršuje vietos, nes skystis pradžioje gali suputoti. Taip pat, kad CO2 greičiau difunduotų iš raugo, reikia pakankamo paviršiaus ploto.
1.     200 ml cukraus.
2.     0,5 arbatinio šaukštelio sausų mielių.
3.     1 valg. šaukštas sojų miltų.
4.     1 valg. šaukštas kvietinių miltų.
5.     0,5 arbatinio šaukštelio sodos.
Imame 200 ml cukraus. Pilame į butelį ir nemaišome. Imame 50 ml šilto vandens. Jame ištirpiname arbatinį šaukštelį cukraus.Supilame mieles. Suplakame ir paliekame 10 min. Tada pilame į raugo rezervuarą.Siekiant stabilizuoti mielių padavimą, dedame po valgomąjį šaukštą sojų ir kvietinių miltų. Tai labai pailgina ir stabilizuoja raugo veikimą. Kad mielės galėtų gyventi, joms reikia ne tik energijos (cukraus), bet ir statybinių medžiagų (aminorūgščių), todėl dedama sojos ir kvietinių miltų. Soda reikalinga stabilizuoti pH. Užtenka įdėti 0,5 arbatinio šaukštelio.
 Toks raugas veikia apie 3 - 4 savaites. Kartais „ištempia" ir 5 sav. Labai stabiliai burbuliuoja. Nebūna labai stipraus starto. CO2 srautas sumažėja tik paskutinę savaitę. Raugo keitimas vieną kartą per mėnesį manęs neapsunkina."

CO2 dujos į akvariumą iš butelio pasiduoda per vamzdelį į specialų akvariume sumontuotą difuzorių, kuris padeda vandenyje geriau ištirpti CO2 dujoms. Nuotraukoje matosi sumontuotas "JBL difuzorius":
6. Jei bus naudojama CO2 tiekimas, tai į akvariumą reikės papildomai pilti trąšas. Kiek ir kokių trąšų reikės pilti priklauso nuo Jūsų name esančio vandens kokybės. Tam reikalingi akvariumo vandens testai, kad atlikti kontrolinius patikrinimus. Jei vanduo name labai kietas, gali tekti ji minkštinti osmosinio filtro pagalba.
Oro kompresoriai "burbuliatoriai" nėra reikalingi augaliniame akvariume, kadangi augantis augalai pakankamai išskiria deguonies. Kartais būna, kad augalų lapai pasidengia deguonies burbuliukais ir tai reiškia, kad  augalai gerai vystosi ir auga.

 Čia maniškis gėlavandenis akvariumas:
Maniškiai augintiniai:
Šamas saugo savo ikrus:

Na ir pabaigai paminėsiu kiek gi man atima laiko šis "gyvas paveikslas"
Kartą per dieną  pašerti žuvis ir įpilti trąšu (1-3 min );
Kartą per dvi-trys savaites sutvarkyti akvariumą, dalinis (30% tūrio) vandens pakeitimas, augalų išgenėjimas (30-60min).
Na ir filtrą tenka išvalyti vieną kartą per pusę metų (30-60min).
Vat ir visi darbai.

P.S. Parduodu šį akvariumą su spintele, galine sienele ir puse augalų (be žuvų):


192 ltr,  80x40x60 cm storis 0,8cm,
Išorinis filtras JBL CristalProfi 250
Vidinis filtras Aquel Turbofilter 1100
Termostatas Aquel  AQ200W

Susidomėję kreipkitės į mane dėl kainos.

9 komentarai:

 1. Fainas akvariumas ir gyventojai :) Pas mus mažiukas akvariumas, 60 litru, prieš tris metus pradėjom akvariuminę žuvininkystę :) Planuoju ateity pasikeisti i didesnį. Skaliarai pamiro, kai visa vandeni pakeičiau, gal buvo jiems šokas, iki tol gražiai metus nugyveno, porelė. O šamo patelė viena sau gyvena, ištįso per tą laiką iki 10cm, ankšta jau jai :) Dar du šamiukai ir 7 neonai. Tai toks va kuklus pas mus gyventojų skaičius. Augalai beje nunyko visi kiek pirkau, tai "puošiamės" plastikiniais...
  O pro kur vyksta vandens padavimas ir nuleidimas, ar specialų akvariumą kai statysit viską sujungsit.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Manau skaliarams 60ltr. talpos akvariumas buvo per mažas. Skaliarai yra iš ciklidų šeimos, kurie yra labai reiklus švariam vandeniui, žinoma ir visas vandens pakeitimas, jiems pakenkė, nes pilnai pakeitus vandenį jus pašalinote ir gerasias bakterijas, kurios valė vandenį.
   Vandens papildymas ir nuleidimas vyksta per tas pačias žarnas, kurios eina į išorinį filtrą. Ten tiesiog padarytos atšakos į kanalizaciją ir pajungta prie vandentiekio.

   Panaikinti
  2. o kaip su dugno nusiurbimu? vistiek gauni papildomai nusiurbinėti?

   Panaikinti
  3. dugno nusiurbimui yra specialus nusiurbėjas, bet ji naudoju gan retai, kas 3-4mėn.

   Panaikinti
 2. gražus echinodorusai :)

  matosi, kad šeimininkas nama statosi ir akvariumui lieka mažai laiko, dumblių net kelių rūšių ir gana nemažai :) siūlyčiau, keisti kiekvieną savaitę 30-40 proc vandens. ir mažint apšvietimą iki 8 val.
  Šiaip akvariumas namie super, jei viskas suderinta-tai priežiūros tikrai nedaug, sekmės startuojant su naujuoju. Aš galvoju name bandyti su alia "Lietuvišku" biotipu.

  Beje kur naują akvą pirksit?

  AtsakytiPanaikinti
 3. dumblių po persikraustymo buvo ženkliai daugiau, čia dabar jau apmažinau jų kiekį :)
  Apšvietimas dabar ir padarytas, kad šviestų 8val.
  Dėl naujojo akvos pirkimo, dabar ieškausi kas pagamins. Gal kreipsiuosi į "Stalmą" kuri gamino ir dabartinį akvariumą, arba į "Reriz" - nežinau ar dabar užsiima gamyba.
  Bučiau dėkingas už kontaktus, kas galėtų pagaminti akvariumą ir dangtį už protingą kainą.
  Spintelę po akva užsakinėsiu gaminti individualiai, kad priderinti prie svetainės baldų.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Seip nieko sudetingo gali pats pasigaminti . Pries kokius 8 metus esu sau susiklijaves 700 l. akvariuma , bei klijavau draugui 550l dar iki dabar stovi jokio nuotekio :) . Stikla pjauna daugybe firmu , o klijavimui yra pirkti specialus silikonas. Tik patarimas neklijuok gyvenamoi patalpoi , labai jau arsus kvapas silikono ilgai vedinasi patalpos :) . O seip suklijuoti akvariuma puses valandos darbas .

   Panaikinti
  2. Gal jau tiek to, su tuo akvariumo klijavimu, kažkaip nesinori rasti visą akvariumo turinį pas save ant grindų.
   Vat akvariumo dangtį ir apšvietimą mastau gal ir pats pasigaminti, tik reikia atsinaujini savo žinias apie naujausias akvariumo apšvietimo tendencijas.
   LED apšvietimas kaip ir nieko, bet kainos kosmines gero LED apšvietimo.

   Panaikinti
 4. Pas mus kažkokia keista apšvietimo įranga, galėčiau įkelčiau foto. Dar galvojam ar verta ją naudoti. Kokia patartumėt?

  AtsakytiPanaikinti